New Detail
Marcel Gajdoš: Pět faktů o bezkontaktních a mobilních platbách
28/04/2020
Praha – 28. dubna 2020 – Stále více lidí přichází na chuť bezkontaktním a mobilním platbám a používají je i při běžných nákupech. Dali jsme proto dohromady několik zajímavostí o moderních platbách s Visa – ať už jde o platby kartou, mobilem nebo chytrými hodinkami.
Pro maximální bezpečnost bezkontaktních plateb využíváme hned několik faktorů. Nejdůležitější je ale rychlost a praktičnost, protože nemusíte nikomu předávat svou kartu ani telefon. Pokud svou kartu či telefon ztratíte, nebo vám je někdo ukradne, data o vaší kartě zůstávají chráněna.
- 1.Bezkontaktní a mobilní platby jsou mimořádně zabezpečené
Lidé se často obávají, že by podvodníci mohli zneužít mobilní terminály a zjistit z nich data bezkontaktních karet. To v praxi není možné. Visa platby totiž mohou být provedeny pouze na terminálech, které jsou registrovány na specifickou osobu a prošly kontrolou bezpečnostních norem. Znamená to, že každá platba může být vystopována. Pokud k něčemu dojde, přichází na řadu bezpečnostní záruka společnosti Visa, nulová odpovědnost (Zero Liability), která se vztahuje na bezkontaktní i mobilní platby. Držitelé karet Visa, kteří se stanou obětí podvodníků, to mohou nahlásit bance, která jejich kartu vydala. Platí to například, pokud zákazník ztratí svou kartu, nebo si na svém účtu všimne změn, které sám neautorizoval. Banka kartu zablokuje a klient dostane své peníze zpět. Uplatnění záruky závisí na znění smluvních podmínek banky, která kartu vydala.
- 2.Pokud ztratíte mobil, není třeba blokovat vaši platební kartu
Jednou z výhod mobilních plateb je fakt, že na mobilním telefonu samotném nejsou uložena data o kartě. Každá platba chytrým telefonem navíc musí být autorizována. To probíhá pomocí PINu na smartphonu nebo použitím biometrických údajů. S mobilním telefonem tedy nelze zaplatit bez kódu nebo skutečného majitele, jehož biometrický údaj je v telefonu uložen. Pokud je telefon ztracen nebo ukraden, držitel karty by měl kontaktovat svou banku, která může okamžitě zablokovat specifický platební token, který telefon používal. Karta samotná zablokována být nemusí.
- 3.Mobilní platby s Visa jsou možné všude, kde přijímají bezkontaktní platby
Na světě je 61 milionů míst, kde přijímají platby kartami Visa. V České republice je již přes 226 tisíc platebních terminálů.[1] Bezkontaktní platba mobilem je standardizovaná a možná kdekoli, kde bezkontaktní karty přijímají. Poznáte to podle označení symbolem Visa. Od začátku roku 2020 jsou bezkontaktní platby Visa přijímány a zpracovávány na všech platebních terminálech v České republice. K dispozici jsou různé možnosti platebních řešení – Apple Pay, Google Pay nebo platby nositelnou elektronikou jako je Fitbit Pay. Společnost Visa se navíc zapojila do vládní iniciativy, se kterou podnikatelé získají terminály na rok zdarma. Podporou na rozšíření terminálů pomáháme firmám s překonáním překážek pro přijímání plateb kartami a měníme tak jejich podnikání k lepšímu.
- 4.Při používání mobilních plateb si můžete snadno udržovat přehled o svých výdajích
Průzkum s 1 800 respondenty uspořádaný společností Visa v Německu ve spolupráci s výzkumným institutem Forsa v květnu 2019 odhalil, že 94 procent Němců považuje za vhodné, udržovat si přehled o svých každodenních utrátách. Pokud používáte Visa platby, získáte ještě lepší přehled o svých výdajích. Můžete si například zapnout okamžité upozornění na platby nebo sledovat digitální výpis své platební peněženky v bankovní aplikaci či internetovém bankovnictví.
- 5.Vyzkoušíte to jednou a nebudete chtít platit jinak
Studie institutu Forsa ukázala, že čtyři z pěti uživatelů mobilních plateb už se bez placení chytrým telefonem nebo hodinkami neobejdou. Na bezkontaktní platby s kartou Visa a varianty mobilních plateb využívající chytrých telefonů a nositelné elektroniky si totiž rychle zvyknete, protože jsou tak snadné. Průzkum uvádí, že skoro devět z deseti uživatelů (88 procent) by doporučilo mobilní platby svým přátelům. U žen je toto číslo dokonce ještě vyšší – 95 procent. Ze studie vyplývá, že přátelské rady prvních uživatelů již prokazují svůj vliv, protože 23 procent všech Němců, kteří ještě mobilní platby nepoužívají, to plánuje zkusit v nastávajících 12 měsících. Většina uživatelů mobilních plateb by svůj smartphone k placení používala dokonce ještě častěji, pokud by to umožňovalo více obchodníků. Touto cestou totiž můžete zaplatit, i když si zapomenete peněženku doma. Máte tak v každodenním životě ještě více flexibility.
Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa pro Česko a Slovensko
[1]Souhrnná statistika SBK za rok 2019