New Detail

Visa má za sebou 16 milionů digitalizovaných malých firem. Představuje to ve své nové studii

16/09/2021

Press Release Image

Společnost Visa dnes oznámila, že pomohla s digitalizací už zhruba 16 milionům malých podniků a mikropodniků (SMB) po celém světě. Dlouhodobý cíl z roku 2020 dosáhnout hranice 50 milionů digitalizovaných firem tak Visa splnila z více než 30 procent. Od začátku pandemie Visa zahájila řadu komunitních programů na podporu podnikatelů, aby mohli začít přijímat digitální platby a rychle se adaptovat na digitální ekonomiku. Zároveň dnes zveřejnila již páté vydání studie Back to Business. Vyplývá z ní, že 68 procent spotřebitelů permanentně změnilo své platební návyky v důsledku koronavirové pandemie.

„Po 19měsíční zkušenosti s pandemií můžeme konstatovat, že ti, co přešli na digitální a zahraniční prodej krizi ustáli podstatně lépe,“ říká Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa pro Česko, Maďarsko a Slovensko. „Teď už ale nejde jen o pouhé přežívání. Mnoho obchodníků začalo během pandemie podnikat poprvé a část z nich působí již od začátku primárně on-line. Takový krok vnímáme velmi pozitivně.“

O studii Visa Back to Business

Páté vydání globální studie Visa je rozsáhlá sbírka dat a vychází ze zkušeností podnikatelů a jejich zákazníků od počátku pandemie. Závěry z nejnovější studie zdůrazňují ekonomickou příležitost, kterou představuje propojování malých podniků a mikropodniků s komunitami a technologiemi:

  • Malé podniky a mikropodniky se snaží vyjít vstříc zákazníkům: Pandemie dramaticky snížila ochotu lidí dotýkat se hotovosti či platebních terminálů, což zároveň zvýšilo zájem o bezkontaktní platby. Sedmdesát čtyři procent malých podniků a mikropodniků po celém světě očekává, že spotřebitelé budou bezkontaktní platby upřednostňovat i nadále a že jejich počet nadále poroste. Dva z pěti (40 procent) podnikatelů navíc uvádí, že investice do bezkontaktních plateb byla pro spokojenost zákazníků klíčová.
  • Bezkontaktní platby jako konkurenční výhoda: Obchody, které nepřijímají bezkontaktní platby čím dál více riskují ztrátu zákazníků. Téměř polovina (44 procent) spotřebitelů tvrdí, že by nenakupovala v obchodě, kde nejde platit bezkontaktně.
  • On-line bezpečnost na prvním místě: Řada dotazovaných podnikatelů říká, že přechod na on-line prodej s sebou přinesl řadu výzev. Nejčastěji šlo o ochranu dat a bezpečí (33 procent), investiční náklady na digitální infrastrukturu (31 procent) a ztrátu osobního kontaktu se zákazníkem (30 procent).
  • Digitalizace přinese nové příležitosti pro malé firmy: Zatímco pro 54 procent malých podnikatelů bylo období pandemie těžkou výzvou, zbylých 46 procent v něm spatřilo příležitost. Takových podnikatelů přibývá už od loňského listopadu, kdy šlo jen o 38 procent. Ti, co v tomto období viděli příležitost se zaměřili na prodej nových produktů (37 procent), rozšíření prodejních kanálů (34 procent) a 23 procent začalo s podnikáním úplně od začátku.