Innovation

Digitální měny - jaká je jejich budoucnost?

Zeptali jsme se Jakuba Grzechnika, produktového ředitele, CEE, Visa, na celý příběh digitálních měn i jejich silné a slabé stránky.

Jakub Grzechnik - Head of Product CEE

Koncept kryptoměn - nebo, chcete-li, digitální verze hotovosti ovládané soukromým klíčem - byl vytvořen před více než desetiletím. Dnes je se stále větší oblibou využívají nejen fintech firmy, ale i klasické finanční instituce a centrální banky. Jakub Grzechnik, jež ve Visa zastává funkci ředitele produktu pro střední a východní Evropu, si s námi povídal o jejich budoucnosti.

Blog Visa: Rostoucí ceny nových kryptoměn vyvolaly v letech 2017 a 2018 obrovskou vlnu zájmů médií. Mohlo by se až zdát, že celý koncept digitálních měn je vlastně spekulativním nástrojem. Je tomu skutečně tak?

JG: Ve fázi vývoje, ve které se v současnosti digitální měny nachází, není jejich využití ke spekulativním účelům ničím neobvyklým. Pokud se však mají v budoucnu stát běžným obchodním nástrojem, je nezbytné, aby se jejich hodnota stabilizovala. Již nyní vidíme, že ty digitální měny, jejichž hodnota závisí na důvěře v eminenta, známé jako “stablecoiny”, se v oblasti plateb stávají slibnou inovací, protože mají všechny výhody digitálních peněz na straně jedné a stabilitu stávajících měn na straně druhé.

Jaké možnosti tyto stablecoiny skýtají?

Jak spotřebitelé, tak velké firmy začínají stablecoiny využívat ve velkém - svědčí o tom rychlý růst trhu, jehož hodnota v září 2020 dosáhla 20 miliard dolarů[2]. Je to extrémně dynamicky se rozvíjející fenomén, na kterém se zájmem sleduji především jeden velmi důležitý prvek, a sice globální vývojářský systém, který je zastřešuje. Stablecoiny  a veřejné blockchainové sítě poskytují zcela nové příležitosti pro tvorbu digitálních peněženek a finančních služeb pomocí open source technologií. Ty mohou výrazně usnadnit vytváření nových platebních metod a zajistit tak k těmto měnám přístup mnohem širší skupině lidí.

Jak na vývoj digitálních měn reagují regulátoři trhu?

Uvědomujeme si, že politici a regulační úřady v kontextu digitálních měn věnují pozornost otázkám týkajících se mimo jiné ochrany spotřebitele nebo flexibility plateb. Proto jsem přesvědčený, že nejlepším způsobem, jak reagovat na určité obavy, je právě úzká spolupráce s veřejným sektorem. Společnost Visa to již dělá a podílí se také na úsilí mezinárodních organizací vést dialog, jež pomůže všem stranám se v digitálních měnách orientovat. K našim aktivitám patří třeba účast v Mezinárodním ekonomickém fóru nebo spolupráce na tvorbě souboru doporučení pro centrální banky určeného pro Koncept digitální měny centrálních bank (CBDC) [1].

Visa pomáhá formovat budoucnost digitálních měn

Byznysmen V Kancelari

 

O co ještě Visa v rámci digitálních měn usiluje?

Na globální úrovni spolupracujeme s licencovanými a regulovanými platformami digitálních měn, jako je například Fold. Nové měny a technologie tak chceme kombinovat se stávající sítí 61 milionů míst po celém světě, kde můžete platit kartami Visa. S našimi službami je již propojeno více než 25 digitálních měn z mnoha koutů světa, díky čemuž mohou naši uživatelé snadno platit digitálními penězi prostřednictvím svých Visa kreditních či debetních karet všude tam, kde jsou akceptovány. Podobně jako u jiných digitálních peněženek mohou uživatelé těch, jež se používají ke správě digitálních měn, využívat celou škálu možností, které běžně nabízíme, jako například převod prostředků z karty na kartu Visa Direct.

Jak přesně jsou tato řešení do systému Visa integrována?

Výrazně nám v tom pomáhá Visa FastTrack program, který fintechům umožňuje integrovat jejich řešení do globální sítě Visa.  Investovali jsme také do společnosti Anchorage, která vytváří bezpečnostní infrastrukturu pro ekosystém digitálních peněz. Naše výzkumné týmy se blockchainovou technologií zabývají již několik let; nyní se soustředí na vývoji nových řešení, které by umožnily například offline platby digitálními penězi.

Blockchain - co to vlastně přesně je?

Když už mluvíme o blockchainové technologii - co bylo dřív? Blockchain, nebo digitální měny, jako jsou kryptoměny nebo stablecoin?

Prvním byl teoretický koncept blockchainu, zformovaný na přelomu milénia a poprvé implementovaný coby digitální měna v roce 2009. V současnosti jsou digitální měny nejrozšířeněji implementovány na základě blockchainové architektury, ve které se používá řetězec následujících “bloků” vybavených příslušnými kryptografickými podpisy k zaznamenávání toho, kdo je vlastníkem a jak jsou digitální měny převáděny. 

Můžete nám o této technologii říct víc? Jsou digitální měny jediným využitím blockchainu? 

Rozhodně ne. Blockchain označuje infrastrukturu zpracování dat, která je distribuována mezi všechny účastníky v této síti. Datové bloky o transakcích a držených fondech jsou vzájemně propojeny a “uloženy” a účastníci sítě, kteří k nim mají přístup, mohou přidávat nové informace bez možnosti úpravy stávajících. Samozřejmě zde jsou vyžadovány pokročilé metody šifrování, aby byla zajištěna integrita dat i ověření uživatelů. 

Které prvky jsou z obchodního hlediska rozhodující?

Decentralizace a disperze. Dávají blockchainové technologii řadu možností, a to i ve světě financí. Jde o nové obchodní modely, snižování rizik a jejich rozložení na větší počet subjektů nebo o efektivnější správu zdrojů a informací. Ve společnosti Visa neustále hledáme nové technologie s potenciálem řídit inovace plateb. Blockchain je nepochybně jednou z nich. Představuje nový typ databáze a lze jej využívat v mnoha různých oblastech. 

Kam až nás všechny tyto technologické změny zavedou?

Na tuto otázku zatím nedokážu odpovědět, jisté je, že nové technologie ještě čekají na masivnější praktické využití i obchodní modely. Věřím ale, že jak digitální měny, tak blockchain mají potenciál poskytnout širší přístup k digitálním platbám, pokud budou používány správně. Proto chce Visa pomáhat utvářet jejich budoucnost - digitální měny nám totiž otevírají novou cestu, jak dělat to, co umíme nejlépe - rozšiřovat naši síť tak, aby co nejlépe podporovala nové formy obchodování. Chceme, aby každý měl možnost platit a přijímat platby způsobem, který považuje za nejvýhodnější. 

Děkuji za rozhovor.

Také moc děkuji.

Jakub Grzechnik nastoupil do společnosti Visa v roce 2018 jako Head of Product pro CEE region. Odpovídá za základní a inovativní produkty, včetně kreditních a debetních karet, mobilních plateb a dalších řešení. Dříve působil v řadě bank, kde se zabýval především digitalizací plateb.

Objevte jeste vice novinek a zajimavosti na blogu Visa Zobrazit vice
 


1 http://www3.weforum.org/docs/WEF_CBDC_Policymaker_Toolkit.pdf
2 https://www.coinspeaker.com/stablecoins-supply-20b-milestone/

Tag: Digital commerce